azuracast - en to da_DK translation catalogue (370 entries)

en: # Episodes
da_DK: # Episoder

en: # Songs
da_DK: # Sange

en: %{ hours } hours
da_DK: %{ hours } timer

en: %{ minutes } minutes
da_DK: %{ minutes } minutter

en: %{ seconds } seconds
da_DK: %{ seconds } sekunder

en: %{filesCount} File | %{filesCount} Files
da_DK[0]: %{filesCount} fil
da_DK[1]: %{filesCount} filer

en: %{listeners} Listener | %{listeners} Listeners
da_DK[0]: %{listeners} lytter
da_DK[1]: %{listeners} lytterere

en: %{name} - Copy
da_DK: %{name} - Kopier

en: %{numPlaylists} playlist | %{numPlaylists} playlists
da_DK[0]: %{numPlaylists} playlist
da_DK[1]: %{numPlaylists} playlister

en: %{numSongs} uploaded song | %{numSongs} uploaded songs
da_DK[0]: %{numSongs} uploadet sang
da_DK[1]: %{numSongs} uploadede sange

en: %{spaceUsed} of %{spaceTotal} Used
da_DK: %{spaceUsed} ud af %{spaceTotal} brugt

en: %{spaceUsed} Used
da_DK: %{spaceUsed} Brugt

en: %{station} - Copy
da_DK: %{station} - Kopier

en: 12 Hour
da_DK: 12 timer

en: 24 Hour
da_DK: 24 timer

en: About AzuraRelay
da_DK: Om AzuraRelay

en: About Master_me
da_DK: Om Master_me

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Add API Key
da_DK: Tilføj API-nøgle

en: Add Custom Field
da_DK: Tilføj brugerdefineret felt

en: Add Episode
da_DK: Tilføj episode

en: Add Files to Playlist
da_DK: Tilføj filer til playlist

en: Add HLS Stream
da_DK: Tilføj HLS Stream

en: Add Mount Point
da_DK: Tilføj Mount Point

en: Add New GitHub Issue
da_DK: Opret nyt GitHub Issue

en: Add Podcast
da_DK: Tilføj Podcast

en: Add Remote Relay
da_DK: Tilføj Remote Relay

en: Add Role
da_DK: Tilføj rolle

en: Add SFTP User
da_DK: Tilføj SFTP-bruger

en: Add Station
da_DK: Tilføj station

en: Add User
da_DK: Tilføj bruger

en: Add Web Hook
da_DK: Tilføj Web Hook

en: Album Art
da_DK: Album Cover

en: Alert
da_DK: Advarsel

en: All Days
da_DK: Alle Dage

en: All Playlists
da_DK: Alle playlister

en: All Podcasts
da_DK: Alle podcasts

en: All Types
da_DK: Alle typer

en: Allow Song Requests
da_DK: Tillad musikønsker

en: Allow Streamers / DJs
da_DK: Tillad Streamers / DJs

en: Allowed IP Addresses
da_DK: Tilladte IP-adresser

en: Always Use HTTPS
da_DK: Brug Altid HTTPS

en: Amplify: Amplification (dB)
da_DK: Amplify: Forstærkning (dB)

en: API Documentation
da_DK: API dokumentation

en: Apply for an API key at Last.fm
da_DK: Ansøg om en API-key på Last.fm

en: Are you sure?
da_DK: Er du sikker?

en: Artist
da_DK: Kunstner

en: AutoDJ Bitrate (kbps)
da_DK: AutoDJ bitrate (kbps)

en: AutoDJ Disabled
da_DK: AutoDJ deaktiveret

en: AutoDJ Format
da_DK: AutoDJ format

en: AutoDJ Queue
da_DK: AutoDJ kø

en: AutoDJ Queue Length
da_DK: AutoDJ kø længde

en: AutoDJ Service
da_DK: AutoDJ service

en: Automatic Backups
da_DK: Automatisk backup

en: Automatically Scroll to Bottom
da_DK: Rul automatisk til bunden

en: Available Logs
da_DK: Tilgængelige Logs

en: Average Listeners
da_DK: Gennemsnitlige lyttere

en: AzuraCast User
da_DK: AzuraCast Bruger

en: Back
da_DK: Tilbage

en: Backup Format
da_DK: Backup format

en: Balanced
da_DK: Balanceret

en: Banned Countries
da_DK: Banned lande

en: Banned IP Addresses
da_DK: Blokerede IP-adresser

en: Banned User Agents
da_DK: Banned User-Agents

en: Broadcasts
da_DK: Udsendelser

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Change Password
da_DK: Skift adgangskode

en: Changes saved.
da_DK: Ændringer gemt.

en: Check for Updates
da_DK: Kontroller for opdateringer

en: City
da_DK: By

en: Clear Cache
da_DK: Ryd cache

en: Clear Field
da_DK: Ryd felt

en: Clear Queue
da_DK: Ryd kø

en: Client
da_DK: Klient

en: Clients
da_DK: Klienter

en: Clone
da_DK: Klon

en: Clone Station
da_DK: Klon station

en: Close
da_DK: Luk

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Configure
da_DK: Konfigurer

en: Configure Backups
da_DK: Konfigurer backups

en: Confirm
da_DK: Bekræft

en: Confirm New Password
da_DK: Bekræft ny adgangskode

en: Connected AzuraRelays
da_DK: Tilsluttede AzuraRelays

en: Connection Information
da_DK: Forbindelsesoplysninger

en: Copied!
da_DK: Kopieret!

en: Could not upload file.
da_DK: Kunne ikke uploade fil.

en: Countries
da_DK: Lande

en: Country
da_DK: Land

en: Create a New Radio Station
da_DK: Opret en ny radiostation

en: Create Account
da_DK: Opret konto

en: Create an account on the MaxMind developer site.
da_DK: Opret en konto på MaxMind udviklerwebstedet.

en: Create and Continue
da_DK: Opret og fortsæt

en: Create Directory
da_DK: Opret mappe

en: Create New Key
da_DK: Opret ny key

en: Custom Branding
da_DK: Brugerdefineret branding

en: Custom Configuration
da_DK: Brugerdefineret konfiguration

en: Custom CSS for Internal Pages
da_DK: Brugerdefineret CSS til interne sider

en: Custom CSS for Public Pages
da_DK: Brugerdefineret CSS til offentlige sider

en: Custom Fields
da_DK: Brugerdefinerede felter

en: Customize
da_DK: Tilpas

en: Dashboard
da_DK: Kontrolpanel

en: Date/Time
da_DK: Dato/Tid

en: Date/Time (Browser)
da_DK: Dato/Tid (Browser)

en: Date/Time (Station)
da_DK: Dato/Tid (Station)

en: Default Album Art
da_DK: Standard Album Cover

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete Album Art
da_DK: Slet Album Cover

en: Delete API Key?
da_DK: Slet API-nøgle?

en: Delete Backup?
da_DK: Slet backup?

en: Delete Broadcast?
da_DK: Slet udsendelse?

en: Delete Episode?
da_DK: Slet episode?

en: Delete Playlist?
da_DK: Slet playliste?

en: Delete Podcast?
da_DK: Slet podcast?

en: Details
da_DK: Detaljer

en: Disable station?
da_DK: Deaktiver station?

en: Disable Two-Factor
da_DK: Deaktivér to-faktor

en: Disable?
da_DK: Deaktiver?

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Disk Space
da_DK: Diskplads

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Domain Name(s)
da_DK: Domænenavn(e)

en: Donate to support AzuraCast!
da_DK: Doner for at støtte AzuraCast!

en: Duplicate
da_DK: Dupliker

en: Duplicate Playlist
da_DK: Dupliker playliste

en: E-Mail
da_DK: E-mail

en: E-mail Address
da_DK: E-mail adresse

en: E-mail Address (Optional)
da_DK: E-mail adresse (Valgfri)

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit Branding
da_DK: Rediger branding

en: Edit Profile
da_DK: Rediger profil

en: Edit Role
da_DK: Rediger rolle

en: Edit Station
da_DK: Rediger station

en: Edit User
da_DK: Rediger bruger

en: Edit Web Hook
da_DK: Rediger Web Hook

en: Embed Code
da_DK: Indlejringskode

en: Emergency
da_DK: Nødsituation

en: Empty
da_DK: Tom

en: Enable
da_DK: Aktiver

en: Enable AutoDJ
da_DK: Aktiver AutoDJ

en: Enable?
da_DK: Aktiver?

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: End Date
da_DK: Slutdato

en: Enter your password
da_DK: Indtast din adgangskode

en: Episodes
da_DK: Episoder

en: Error
da_DK: Fejl

en: Exit Fullscreen
da_DK: Afslut fuldskærm

en: External
da_DK: Ekstern

en: File Name
da_DK: Filnavn

en: Forgot your password?
da_DK: Glemt din adgangskode?

en: Friday
da_DK: Fredag

en: General Rotation
da_DK: Generel rotation

en: Generate Report
da_DK: Generer rapport

en: Generate/Renew Certificate
da_DK: Generer/Forny certifikat

en: Google Analytics V4 Integration
da_DK: Google Analytics V4-integration

en: Help
da_DK: Hjælp

en: History
da_DK: Historik

en: Icecast Clients
da_DK: Icecast klienter

en: Import Changes from CSV
da_DK: Importer ændringer fra CSV

en: Import from PLS/M3U
da_DK: Importer fra PLS/M3U

en: Import Results
da_DK: Importresultater

en: Important: copy the key below before continuing!
da_DK: Vigtigt: kopier nøglen nedenfor, før du fortsætter!

en: In order to install Shoutcast:
da_DK: For at installere Shoutcast:

en: In order to install Stereo Tool:
da_DK: For at installere Stereo Tool:

en: Insert
da_DK: Indsæt

en: Install GeoLite IP Database
da_DK: Installer GeoLite IP Database

en: Install Shoutcast
da_DK: Installer Shoutcast

en: Install Shoutcast 2 DNAS
da_DK: Installer Shoutcast 2 DNAS

en: Install Stereo Tool
da_DK: Installer Stereo Tool

en: Instructions
da_DK: Instruktioner

en: Is Public
da_DK: Er Offentlig

en: Language
da_DK: Sprog

en: Last 14 Days
da_DK: Sidste 14 dage

en: Last 2 Years
da_DK: Sidste 2 År

en: Last 24 Hours
da_DK: Sidste 24 timer

en: Last 30 Days
da_DK: Sidste 30 dage

en: Last 60 Days
da_DK: Sidste 60 dage

en: Last 7 Days
da_DK: Sidste 7 dage

en: Last Modified
da_DK: Senest ændret

en: Last Month
da_DK: Sidste måned

en: Last Year
da_DK: Sidste år

en: Latest Update
da_DK: Seneste opdatering

en: Like our software?
da_DK: Kan du lide vores software?

en: Limited
da_DK: Begrænset

en: Listeners
da_DK: Lyttere

en: Listeners by Day
da_DK: Lytter efter dag

en: Listeners by Day of Week
da_DK: Lytter efter ugedag

en: Loading
da_DK: Indlæser

en: Local Filesystem
da_DK: Lokalt filsystem

en: Local IP (Default)
da_DK: Local IP (Standard)

en: Local Streams
da_DK: Lokale streams

en: Location
da_DK: Lokation

en: Log In
da_DK: Login

en: Log Viewer
da_DK: Logvisning

en: Manage Avatar
da_DK: Administrer Avatar

en: Manage SFTP Accounts
da_DK: Administrer SFTP-konti

en: Manual AutoDJ Mode
da_DK: Manuel AutoDJ mode

en: Manual Updates
da_DK: Manuelle opdateringer

en: MaxMind Developer Site
da_DK: Maxmind Udvikler Websted

en: MaxMind License Key
da_DK: MaxMind licensnøgle

en: Microphone
da_DK: Mikrofon

en: Mobile
da_DK: Mobil

en: Monday
da_DK: Mandag

en: More
da_DK: Mere

en: Most Played Songs
da_DK: Mest afspillede sange

en: Mount Name:
da_DK: Mount navn:

en: Move
da_DK: Flyt

en: Move %{ num } File(s) to
da_DK: Flyt %{ num } fil(er) til

en: Move Down
da_DK: Flyt ned

en: Move to Bottom
da_DK: Flyt til bunden

en: Move to Directory
da_DK: Flyt til mappe

en: Move to Top
da_DK: Flyt til toppen

en: Move Up
da_DK: Flyt op

en: Music Files
da_DK: Musik filer

en: My Account
da_DK: Min konto

en: Name
da_DK: Navn

en: Name/Type
da_DK: Navn/Type

en: Need Help?
da_DK: Har du brug for hjælp?

en: Network Interfaces
da_DK: Netværksgrænseflader

en: Never run
da_DK: Kør aldrig

en: New Directory
da_DK: Ny mappe

en: New directory created.
da_DK: Ny mappe oprettet.

en: New Password
da_DK: Ny adgangskode

en: New Playlist
da_DK: Ny playliste

en: No
da_DK: Nej

en: No Limit
da_DK: Ingen grænse

en: No Match
da_DK: Ingen match

en: None
da_DK: Ingen

en: Not Scheduled
da_DK: Ikke planlagt

en: Notes
da_DK: Noter

en: Notice
da_DK: Bemærk

en: Now
da_DK: Nu

en: Once per Hour
da_DK: En gang pr. time

en: Once per x Minutes
da_DK: En gang pr. x Minutter

en: Once per x Songs
da_DK: En gang pr. x sange

en: or
da_DK: eller

en: Original Path
da_DK: Oprindelig sti

en: Owner
da_DK: Ejer

en: Page
da_DK: Side

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: Password:
da_DK: Adgangskode:

en: Playlists
da_DK: Playlister

en: Profile
da_DK: Profil

en: Public
da_DK: Offentlig

en: Random
da_DK: Tilfældig

en: Ready to start broadcasting? Click to start your station.
da_DK: Klar til at gå i luften? Klik for at starte din station.

en: Received
da_DK: Modtaget

en: Reload
da_DK: Genindlæs

en: Remember me
da_DK: Husk mig

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Rename
da_DK: Omdøb

en: Restart
da_DK: Genstart

en: Role Name
da_DK: Rollenavn

en: Roles
da_DK: Roller

en: Saturday
da_DK: Lørdag

en: Save
da_DK: Gem

en: Save and Continue
da_DK: Gem og fortsæt

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Search
da_DK: Søg

en: Security
da_DK: Sikkerhed

en: Select
da_DK: Vælg

en: Select CSV File
da_DK: Vælg CSV-fil

en: Select File
da_DK: Vælg fil

en: Sender E-mail Address
da_DK: Afsender e-mail adresse

en: Sender Name
da_DK: Afsender navn

en: Server Status
da_DK: Serverstatus

en: SFTP Password
da_DK: SFTP Adgangskode

en: SFTP Username
da_DK: FTP Brugernavn

en: SFTP Users
da_DK: SFTP Brugere

en: Song
da_DK: Sang

en: Station(s)
da_DK: Station(er)

en: Stations
da_DK: Stationer

en: Step 1: Scan QR Code
da_DK: Trin 1: Scan QR kode

en: Step 2: Verify Generated Code
da_DK: Trin 2: Bekræft genereret Kode

en: Steps for configuring a Mastodon application:
da_DK: Trin for at konfigurere en Mastodon applikation:

en: Stereo Tool documentation.
da_DK: Stereo Tool dokumentation.

en: Stereo Tool is not currently installed on this installation.
da_DK: Stereo Tool er i ikke installeret på denne installation.

en: Sunday
da_DK: Søndag

en: Switch Theme
da_DK: Skift tema

en: System Administration
da_DK: System administration

en: System Logs
da_DK: System logs

en: Thanks for listening to %{ station }!
da_DK: Tak fordi du lytter til %{ station }!

en: The amount of memory Linux is using for disk caching.
da_DK: Mængden af hukommelse Linux bruger til disk caching.

en: Theme
da_DK: Tema

en: This field is required.
da_DK: Dette felt er påkrævet.

en: This field must be a valid decimal number.
da_DK: Dette felt skal være et gyldigt decimaltal.

en: This field must be a valid e-mail address.
da_DK: Dette felt skal være en gyldig e-mail-adresse.

en: This field must be a valid integer.
da_DK: Dette felt skal være et gyldigt heltal.

en: This field must be a valid IP address.
da_DK: Dette felt skal være en gyldig IP-adresse.

en: This field must be a valid URL.
da_DK: Dette felt skal være en gyldig URL.

en: This is a 3-5 digit number.
da_DK: Dette er et 3-5 cifret tal.

en: This Month
da_DK: Denne måned

en: Thursday
da_DK: Torsdag

en: Time
da_DK: Tid

en: Time (sec)
da_DK: Tid (sek)

en: Time Zone
da_DK: Tidszone

en: Title
da_DK: Titel

en: Total Disk Space
da_DK: Total diskplads

en: Tuesday
da_DK: Tirsdag

en: Uninstall
da_DK: Afinstaller

en: Unique
da_DK: Unik

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Unknown Artist
da_DK: Ukendt kunstner

en: Unknown Title
da_DK: Ukendt titel

en: Update
da_DK: Opdater

en: Update AzuraCast
da_DK: Opdater AzuraCast

en: Update AzuraCast via Web
da_DK: Opdater AzuraCast via web

en: Update AzuraCast? Your installation will restart.
da_DK: Opdater AzuraCast? Din installation vil genstarte.

en: Updated
da_DK: Opdateret

en: Upload a Stereo Tool configuration file from the "Broadcasting" submenu in the station profile.
da_DK: Upload en Stereo Tool konfigurationsfil fra undermenuen "Broadcasting" i stationens profil.

en: Upload Stereo Tool Configuration
da_DK: Upload Stereo Tool konfiguration

en: Use
da_DK: Brug

en: Use Icecast 2.4 on this server.
da_DK: Brug Icecast 2.4 på denne server.

en: Use Liquidsoap on this server.
da_DK: Brug Liquidsoap på denne server.

en: User
da_DK: Bruger

en: User Name
da_DK: Brugernavn

en: User Permissions
da_DK: Brugertilladelser

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Username:
da_DK: Brugernavn:

en: Users
da_DK: Brugere

en: View
da_DK: Vis

en: View Profile
da_DK: Vis profil

en: Wait
da_DK: Vent

en: Warning
da_DK: Advarsel

en: Web Site URL
da_DK: Websted URL

en: WebDJ connected!
da_DK: WebDJ tilsluttet!

en: Website
da_DK: Websted

en: Wednesday
da_DK: Onsdag

en: Welcome to AzuraCast!
da_DK: Velkommen til AzuraCast!

en: Welcome!
da_DK: Velkommen!

en: Yes
da_DK: Ja

en: Yesterday
da_DK: I går

en: You can also upload files in bulk via SFTP.
da_DK: Du kan også uploade filer i større mængder via SFTP.

en: Too many login attempts
da_DK: For mange loginforsøg

en: You have attempted to log in too many times. Please wait 30 seconds and try again.
da_DK: Du har forsøgt at logge ind for mange gange. Vent 30 sekunder og prøv igen.

en: User not found.
da_DK: Bruger ikke fundet.

en: Set Up AzuraCast
da_DK: Opsæt AzuraCast

en: Setup has already been completed!
da_DK: Opsætningen er allerede gennemført!

en: All Stations
da_DK: Alle stationer

en: Less than Thirty Seconds
da_DK: Mindre end 30 sekunder

en: Mobile Device
da_DK: Mobilenheder

en: File not specified.
da_DK: Fil ikke angivet.

en: New path not specified.
da_DK: Ny sti ikke angivet.

en: Web hook enabled.
da_DK: Webhook aktiveret.

en: Web hook disabled.
da_DK: Webhook deaktiveret.

en: Station restarted.
da_DK: Station genstartet.

en: Liquidsoap Configuration
da_DK: Liquidsoap konfiguration

en: Playlist enabled.
da_DK: Playlist aktiveret.

en: Changes saved successfully.
da_DK: Ændringer gemt.

en: Account not found.
da_DK: Konto ikke fundet.

en: AzuraCast Settings
da_DK: AzuraCast indstillinger

en: Backup complete in %.2f seconds.
da_DK: Backup gennemført på %.2f sekunder.

en: %s cannot start
da_DK: %s kan ikke starte

en: %s cannot stop
da_DK: %s kan ikke stoppe

en: Web server
da_DK: Webserver

en: IP Geolocation by DB-IP
da_DK: IP Geolocation fra DB-IP

en: Donate to AzuraCast
da_DK: Donér til AzuraCast

en: Welcome to AzuraCast! Complete the initial server setup by answering a few questions.
da_DK: Velkommen til AzuraCast! Gennemfør serveropsætningen ved at besvare et par spørgsmål.

en: Change installation settings?
da_DK: Skift installationsindstillinger?

en: AzuraCast is currently configured to listen on the following ports:
da_DK: AzuraCast er i øjeblikket konfigureret til at lytte på følgende porte:

en: Customize ports used for AzuraCast?
da_DK: Tilpas porte der bruges til AzuraCast?

en: Default: %s
da_DK: Standard: %s

en: Do not modify this after installation.
da_DK: Ændre ikke dette efter installation.

en: MariaDB Username
da_DK: MariaDB Brugernavn

en: MariaDB Password
da_DK: MariaDB Adgangskode

en: MariaDB Database Name
da_DK: MariaDB Databasenavn

en: Auto-generate Random MariaDB Root Password
da_DK: Auto-generere tilfældig MariaDB root adgangskode

en: MariaDB Root Password
da_DK: MariaDB root adgangskode

en: Enable Redis
da_DK: Aktiver Redis

en: Forgot Password
da_DK: Glemt adgangskode
